Staj

Staja başvuru için hangi okul mezunu olmam gerekli?

3568 sayılı Yasanın 5/A/a maddesinde tarif edilen, iktisadi idari bilimler fakültesine bağlı bölümler ile denkliği YÖK tarafından verilmiş bilim dallarından mezun olmak. Başvuru için, mutlaka geçici mezuniyet belgesi veya diploma sunulmak zorundadır. Okuldan alınan yazı ..vb. kabul edilmemektedir. İşletme, Muhasebe, İktisat, çalışma ekonomisi, uluslararası ilişkiler,..Okulunda tereddüt duyulan kişilerin diplomaları ile ilgili duruma göre YÖK ten denklik belgesi istenmektedir.

Staja başvurusu ne zaman yapılır?

Yılda 3 dönem staj başvuru dönemidir. Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında (1-30 arası)

Lisans mezunları için staj süresi ne kadardır?

Yeni kanun gereği staj süresi 3 yıldır.

Staja başlama değerlendirmesi ne zaman ve yılda kaç defa yapılır?

Staj için başvuru dönemi 3 olup, sınav tarihleri yıllık belli olmaktadır.

Staja başlama sınavını kazandım ne yapmam lazım?

Sınavı kazanan adayların staj başlatabilmesi için, Mayıs, Eylül ve Ocak aylarının 1-10 arasında SSK girişinin yapılması gerekmektedir. Evrak listesi için

Staja başlama sınavını kazandım, çalışmıyorum stajımı ne zaman başlatmam gerekir?

Staja başlama sınavını kazandıktan sonra 2 yıl içerisinde staj yeri bulup, stajın başlatılması zorunludur. Aksi taktirde dosya iptal edilmektedir.

Staja başlama sınavında haklarım ne kadardır?

Staj için başvurduğunuz dönemden itibaren 3 yıl içinde sınavı kazanmak zorunluluğu vardır. 3 yılın sonunda başarısız olmanız halinde, dosyanız iptal edilmektedir. Yeniden başvuru için, yeni dosya açtırmanız gerekmektedir.

Staja ne kadar ara verebilirim?

Staj Yönetmeliği gereği stajın kesintisiz yapılması zorunludur. Odamıza zamanında bilgi verilmesi halinde, Yönetim Kurulu Kararı ile staja 3 ay ara verilebilir.

İşyeri değişikliği yapmak istiyorum, ne yapmam lazım?

İşyeri değişikliklerinin 15 gün içerisinde Odamıza bildirilmesi gerekmektedir. Matbu işyeri değişikliği dilekçesi ekinde, gereken evraklar teslim edilmelidir. Gereken evrak listesi sitemizde mevcuttur .Evrak listesi için

Meslek Mensubu değişikliği yapmak istiyorum ne yapmam lazım ?

İşyeri aynı ancak meslek mensubu değişikliklerinin 15 gün içerisinde Odamıza bildirilmesi gerekmektedir. Matbu işyeri ve meslek mensubu değişikliği dilekçesi ekinde gereken evraklar teslim edilmelidir. Gereken evrak listesi sitemizde matbu evraklar içinde bulunmaktadır.

Stajım başladı, staj sırasında evraklarımı hangi zamanlarda Odaya bildirmeliyim?

Stajı başlayan adayların, her dört ayda bir SSK aylık bildirgelerini Odamıza düzenli getirmeleri (eğer şirkette denetim altında yapıyorsa, sözleşme ve makbuz örneklerinin 4 ayda bir)getirmeleri gerekmektedir. Her türlü değişiklik, işyeri değişikliği, meslek mensubu değişikliği, adres ...vb. 15 gün içerisinde bildirilmelidir.

Bir işyerinde kaç kişi staj yapabilir.?

SM/SMMM/YMM bürolarında veya şirketlerinde stajyer sınırlaması yoktur. Yeni kanuna göre ticari işletmelerde de bu sınırlama kaldırılmıştır. Şirketlerde de meslek mensubu sayısı kadar aday staj yapabilir

Şubede staj yapılır mı ?

Staj ticari şirketlerin kanuni merkezlerinde yapılır. Şubelerde, temsilciliklerde, şantiyede..vb. staj yapılamaz.

Lisans mezunuyum, Serbest Muhasebeci yanında staj yapılır mı?

Lisans mezunları, SMMM/YMM yanında/denetiminde/gözetiminde staj yapabilirler. Yeni Yasa gereği artık serbest muhasebecilik kaldırılmıştır.

Ticaret lisesi mezunu olarak staj yapmaktayım bu arada lisans mezunu oldum. Stajımı mali müşavirlik stajına dönüştürmek için ne yapmalıyım?

Adaylar stajları sırasında öğrenim durumlarında meydana gelen değişiklik nedeniyle, stajın şeklini değiştirmek isterlerse, yeniden staja başlama sınavına katılmak zorundadırlar. Başarılı olmaları halinde, lisans diploma tarihinden stajları başlatılır. Bu süreçte Serbest Muhasebecilik staj gereklerini de yerine getirmek ve A-B Grubu Ara Dönem Değerlendirmelerine katılmak zorundadırlar. Bu şartlara uymayan adayların dönüştürme işlemi yapılmamaktadır. Detayları bilgi ve uygulama için Odamıza geldiğinizde bilgi alabilirsiniz.

Staj sırasında sigorta ödemelerim nasıl olmalıdır?

Adaylar stajları sırasında 30 gün üzerinde sigortalı çalışmak zorundadırlar. Birden fazla işyerinde SSK lı çalışanların stajları iptal edilmektedir. Ayrıca staj sonunda Bağ-Kur ve Emekli Sandığından kaydınızın olmadığına dair yazılar istenmektedir.